Lubuska debata edukacyjna
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 18 lutego 2012
"Przyszłość szkół wiejskich" - to hasło lubuskiej debaty edukacyjnej, która odbyła się 17 lutego 2012 r. Organizatorami konferencji, kolejnej w cyklu spotkań inaugurujących proces upowszechnienia Matrycy kalkulacyjnej, były: Federacja Inicjatyw Oświatowych, Związek Gmin Wiejskich RP i Urząd Gminy Górzyca. |
Debata była okazją do konfrontacji różnych poglądów i pomysłów na zreformowanie systemu oświaty, a także do wymiany podglądów, obaw i doświadczeń związanych z realizacją zadań oświatowych w poszczególnych miastach i gminach województwa lubuskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z woj. lubuskiego – burmistrzowie i wójtowie, sekretarze gmin, radni.
Wiele gmin w całym kraju boryka się z problem finansowania zadań edukacyjnych. Subwencja przydzielana samorządom najczęściej nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb szkół - naliczana "od ucznia" subwencja niemal w całości jest przeznaczana na wypłaty wynagrodzeń nauczycieli. Na inne zadania szkolne przeważnie już jej nie wystarcza. Coraz częściej pojawiają się informacje o likwidacji kolejnych szkół, a samorządowcy decydują się na oddanie szkół fundacjom i stowarzyszeniom. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne dla małych szkół wiejskich, które bardzo często stanowią centrum społeczno-kulturowe wsi.
Duże poruszenie wywołały wystąpienia Aliny Kozińskiej-Bałdygi, prezeski Federacji Inicjatyw Oświatowych i Małgorzaty Lewandowskiej - prezeski Stowarzyszenia "Z Edukacją w Przyszłość" w Korzeczniku. Prezentacja dotyczyła nowego modelu systemu oświaty, nowego spojrzenia na edukację i jej finansowanie. Autorki wykazały, że szansą na ratowanie szkół jest zaangażowanie społeczeństwa i wyposażenie jednostek samorządu terytorialnego w narzędzia ułatwiające świadome i racjonalne planowanie wydatków na zadania oświatowe. Takim narzędziem jest Matryca kalkulacyjna finansów gminnych przeznaczona na edukację, mająca służyć kreowaniu gminnej polityki edukacyjnej. Program ten wkracza w fazę testowania, a do udziału w nim mogą zgłaszać się wszystkie chętne gminy.
Tematy konferencji:
- Przedstawienie działań Zrzeszenia Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego w zakresie działań dotyczących realizacji i finansowania zadań oświatowych (Wadim Tyszkiewicz, prezes Zrzeszenia PBiW WL)
- Edukacja szansą rozwoju obszarów wiejskich. Przykłady dobrych praktyk (Radosław Wróblewski, lubuski wicekurator oświaty)
- Przykład dobrych praktyk (Alicja Kucharczyk, prezes Fundacji Kształcenia Kreatywnego)
- Nowy model edukacji wiejskiej w świetle "Monitoringu procesu przekazywania szkół i przedszkoli zagrożonych likwidacją organizacjom pozarządowym" (Alina Kozińska-Bałdyga. prezeska Federacji Inicjatyw Oświatowych)
- Matryca kalkulacyjna jako narzędzie tworzenie gminnej polityki edukacyjnej (Małgorzata Lewandowska, zespół projektowy)
- Subwencja oświatowa a realizacja zadań edukacyjnych na terenach wiejskich (przedstawiciel Związku Gmin Wiejskich)