Debata o systemie finansowania oświaty

Federacja Inicjatyw Oświatowych i Związek Gmin Wiejskich RP zapraszają na debatę o systemie finansowania oświaty, będącym przyczyną likwidacji szkól wiejskich. Debata odbędzie się 16 czerwca 2011 r. w Fundacji im. S. Batorego w Warszawie przy ul. Sapieżynskiej 10a (sala im. J. Turowicza).

Powszechnie uważa się, że masowa likwidacja szkół jest wynikiem niżu demograficznego. Tymczasem podstawową jej przyczyną jest wprowadzony w 1998 roku system finansowania szkół, oparty na subwencji naliczanej na ucznia. Jego wprowadzenie nie zostało poprzedzone pilotażem. Po wprowadzeniu nie poddano go - z przyczyn politycznych - merytorycznej ocenie i modyfikacji. Obawiano się, że debata o systemie finansowania musiałaby łączyć się z debatą o Karcie nauczyciela. Ponad 600 tysięcy nauczycieli wraz z rodzinami stanowi bowiem ponad dwumilionową grupę wyborców. Tymczasem rodziców jest trzy razy więcej – 7 milionów.

Nie chcemy przeciwstawiać nauczycieli rodzicom, ale nie godzimy się na obarczanie samorządów całkowitą odpowiedzialnością za likwidację szkół. Dlatego debatę o edukacji rozpoczynamy od dyskusji o systemie finansowania oświaty.

 

ikona - pobierz

Zaproszenie, program i karta zgłoszenia
(PDF - 246 KB)

 

 

 

Zapisy trwają do 10 czerwca 2011 r.

 

Uczestnicy debaty:

  • Irena Wóycicka, minister w Kancelarii Prezydenta
  • Marek Olszewski, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP
  • Alina Kozińska-Bałdyga, prezeska Federacji Inicjatyw Oświatowych
  • Małgorzata Lewandowska, prezeska Stowarzyszenia Z Edukacją w Przyszłość w Korzeczniku
  • Martin Fittion, ContinYou, Walia
  • członkowie Stowarzyszeń Rozwoju Wsi
  • przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodatkowych informacji udziela
Olga Kulesza

 

 

 
 
Program Kapitał Ludzki Federacja Inicjatyw Oświatowych Europejski Fundusz Społeczny