Zapraszamy na XV Forum Inicjatyw Oświatowych

Już po raz piętnasty Federacja Inicjatyw Oświatowych, wraz z partnerami, organizuje Forum Inicjatyw Oświatowych (23-24 czerwca 2012 r.), na które serdecznie zapraszamy przedstawicieli szkół, organizacji pozarządowych i samorządu terytorialnego.

XV Forum Inicjatyw Oświatowych pt. "Współtworzymy dobre prawo dla edukacji" objęły honorowym patronatem sejmowe komisje: edukacji i samorządu terytorialnego. Będziemy obradować w Sali Kolumnowej Sejmu i w Szkole Stowarzyszenia Przymierze Rodzin w Warszawie, przy ul. M. Grzegorzewskiej 10.

Forum jest organizowane w ramach projektu "Monitoring procesu przekazywania szkół i przedszkoli zagrożonych zamknięciem organizacjom pozarządowym" realizowanego przez Federację Inicjatyw Oświatowych i Związek Gmin Wiejskich RP z funduszy unijnych POKL. Udział w Forum jest bezpłatny.

Tegoroczne spotkanie będzie poświęcone wymianie doświadczeń organizacji pozarządowych i samorządów gminnych z przejmowania szkół przez organizacje pozarządowe i tworzenia społecznych przedszkoli na terenach wiejskich. Szczególnie chcemy skupić się na aspektach prawnych i finansowych tych procesów, mamy bowiem świadomość, że rozwój edukacji jest warunkowany zarówno przez dobre prawo, jak i przez system finansowania - szczególnie istotny w sytuacji kryzysu ekonomicznego wpływającego na finanse samorządowe.

Dzięki działalności statutowej wspartej przez realizację projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej organizacje pozarządowe zgromadziły wiedzę, doświadczenie i umiejętności, które chcielibyśmy zebrać i przedstawić, aby mogły być one wykorzystane w modernizacji całego systemu edukacji, a zwłaszcza edukacji na obszarach wiejskich oraz w usprawnianiu współpracy samorządów gminnych i organizacji pozarządowych. Uważamy, że dobra współpraca samorządów terytorialnych i organizacji pozarządowych na najniższym szczeblu jest fundamentem sprawnego państwa, aktywnego społeczeństwa obywatelskiego i budowania kapitału społecznego niezbędnego do dalszego rozwoju gospodarczego Polski.

W naszych działaniach wykorzystujemy doświadczenia z wprowadzania reformy edukacji w Walii i Holandii oraz doświadczenia systemów edukacji w Szkocji, Finlandii, Danii, Portugalii i z innych krajów. Pracujemy nad modelem małej szkoły wiejskiej, która jako centrum edukacji lokalnej staje się instytucją rozwoju całej wsi. Stworzyliśmy Matrycę Kalkulacyjną – narzędzie do badania finansów samorządowych, aktywizacji rodziców i społeczności w celu naprawy finansów samorządowych, którą przedstawimy w czasie Forum.

Zależy nam, aby w prezentacjach i dyskusji skupić się na szukaniu pomysłów na to, jak w demokratycznym kraju przygotowywać reformę oświaty, która będzie mieć poparcie społeczne i uniknąć wykorzystywania edukacji do celów politycznych. Zapraszamy.

W  imieniu Komitetu Organizacyjnego XV Forum Inicjatyw Oświatowych
Alina Kozińska - Prezeska Zarządu Federacji Inicjatyw Oświatowych
Elżbieta Tołwińska-Królikowska w Wiceprezeska Zarządu Federacji Inicjatyw Oświatowych

 

W skład Komitetu Organizacyjnego XV Forum Inicjatyw Oświatowych wchodzą:

  • Federacja Inicjatyw Oświatowych
  • Związek Gmin Wiejskich RP
  • Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego
  • Stowarzyszenie Rodziców TU
  • Fundacja Elementarz
  • Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym EDUKATOR

 

logo komitet 

 

Kontakt z organizatorem:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Małgorzata Osińska
tel. 22 825 29 23

 

 

Do pobrania:

ikona pobierz Program Forum
DOC - 613 KB
ikona pobierz Formularz zgłoszenia
DOC - 312 KB
 
Program Kapitał Ludzki Federacja Inicjatyw Oświatowych Europejski Fundusz Społeczny