Zaproszenie do współpracy

Federacja Inicjatyw Oświatowych i Związek Gmin Wiejskich RP zapraszają władze gmin, przedstawicieli stowarzyszeń lokalnych i społeczności wiejskich do udziału w projekcie "Monitoring procesu przekazywania szkół i przedszkoli zagrożonych likwidacją organizacjom pozarządowym".

Chcemy służyć Państwu naszym doświadczeniem w rozwiązaniu dylematu, przed którym zostały postawione samorządy lokalne: jak wdrożyć politykę oszczędności i zarazem utrzymać rozbudowaną sieć szkół w gminie. Istnieje rozsądna alternatywa wobec zamknięcia wielu szkół wiejskich - przekazanie takiej szkoły w ręce miejscowego stowarzyszenia rozwoju wsi. Nie narzucamy takiego rozwiązania. Jednak, gdy budzi ono Państwa zainteresowanie, pomagamy w jego przygotowaniu.

Zbudowaliśmy dla Państwa narzędzie pozwalające na wyliczenia wybranych kosztów. Oferujemy Państwu bezpłatnie dostęp do:

1) "Matrycy kalkulacyjnej finansów gminnych przeznaczonych na edukację", która pozwala uczestnikom projektu:

   • zobrazować bieżącą sytuację budżetową gminy,
   • przedstawić graficznie koszty obecnej sieci szkół samorządowych, zwłaszcza relację między subwencją oświatową a wydatkami oświatowymi w gminie,
   • ocenić korzyści finansowe z przekazania szkoły w ręce społecznego organu prowadzącego, jako alternatywy dla zamykania szkół samorządowych,
   • ocenić koszty i możliwości prowadzenia przez organ społeczny placówki oświatowej przejętej od gminy;

2) Szkoleń przygotowujących do samodzielnego korzystania z Matrycy i narzędzia e-learnigowego ułatwiającego posługiwanie się nią;

3) Wsparcia ekspertów Centrum Monitoringu na miejscu w Państwa gminie, a także zdalnie.

Z Państwa strony oczekujemy przygotowania danych dotyczących sytuacji oświaty w Państwa gminie – będą potrzebne już na pierwszym spotkaniu szkoleniowym, by Wasza praca od razu była praktyczna i przydatna. Będziemy też prosić o udzielenie nam informacji zwrotnej o przydatności narzędzi internetowych, wygodzie ich użycia oraz zastosowanym sposobie analizy danych, tak byśmy mogli razem z Państwem uzupełnić i udoskonalić Matrycę kalkulacyjną finansów gminnych przeznaczonych na edukację dla pożytku przyszłych użytkowników.

Współpracę inauguruje 24-25 maja szkolenie wprowadzające do samodzielnego używania Matrycy kalkulacyjnej, na które zapraszamy osoby z Państwa gminy, przy czym powinny to być zarówno osoby reprezentujące samorząd jak i organizacje społeczne zainteresowane oświatą.

Do stycznia 2013 r. będziemy mogli zaangażować się we współpracę z 50 gminami.

Wszystkich zainteresowanych współpracą lub chcących otrzymać więcej informacji prosimy o kontakt.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Józef Streżyński, Centrum Monitoringu, Federacja Inicjatyw Oświatowych
ul. Filtrowa 67/97, 02-055 Warszawa, tel. 22 825 29 23

 

 

 

ikona pobierz Zaproszenie do współpracy
(pobierz plik DOC - 317 KB)
ikona pobierz Program szkolenia
(pobierz plik DOC - 321 KB)
ikona pobierz Harmonogram szkoleń
(pobierz plik DOC - 315 KB)
ikona pobierz Zgłoszenie na szkolenie
(pobierz plik DOC - 513 KB)
 
Program Kapitał Ludzki Federacja Inicjatyw Oświatowych Europejski Fundusz Społeczny