2 Obliczanie dotacji dla szkoły prowadzonej przez inny podmiot niż JST

2.1 Obliczanie dotacji dla szkoły niepublicznej

Żeby obliczyć tę dotację musimy zapełnić właściwymi danymi pokazany poniżej fragment formularza tej zakładki.

Możemy to zrobić wpisując tu dane do poszczególnych wierszy (jeśli dostaliśmy je np. z gminy) lub dokonując obliczeń w zakładce:

(przycisk znajduje się na dole po prawej stronie otwartego formularza).

Specyficzne pojęcia występujące w tej części Matrycy wiążą się z tym, że minimalna dotacja dla szkoły niepublicznej (o upr. szk. publ.) jest równa tej kwocie, która jest naliczana w subwencji oświatowej dla gminy przez Algorytm MEN dla uczniów zgłoszonych w Systemie Informacji Oświatowej (SIO) w danej szkole we wrześniu/październiku roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji. Stąd to samo narzędzie kalkulacyjne, zależnie od celu do jakiego jest używane, jest przez nas nazywane Kalkulatorem subwencji lub Kalkulatorem dotacji dla szkoły niepublicznej.

Więcej informacji w tym zakresie - patrz rozdział Kalkulator subwencji.

Obliczenia proponowane w Matrycy są wykonane ściśle wg Algorytmu MEN.

I tak:

» W WIERSZU TRZECIM wpisujemy wartość Standardu finansowego A.

Jest to jednolita dla całego kraju bazowa kwota jednostkowa, dotycząca kalkulacji na jednego ucznia przeliczeniowego, ustalona na dany rok kalendarzowy (budżetowy) – służąca do naliczania subwencji oświatowej dla gminy. Jest ona co roku wprowadzona do Matrycy przez jej administratora. Można ją odczytać np. w zakładce Kalkulator subwencji

Gmina dostaje z MEN tzw. Metryczki subwencji (w marcu lub kwietniu każdego roku budżetowego). Każda Metryczka zawiera informację o wysokości Standardu finansowego A. Gminy często też podają ją w Metryczce dla szkoły prowadzonej przez inny organ niż JST.

» W WIERSZU DRUGIM trzeba wpisać Wskaźnik korygujący Di.

Wielkość tego wskaźnika jest indywidualna dla każdej gminy. Jest wartością bliską jedności, ale musi być podawana z bardzo dużą dokładnością – 10 miejsc po przecinku. Jej wysokość zależy od struktury awansu zawodowego nauczycieli w szkołach samorządowych danej gminy. Można ją też znaleźć w metryczkach MEN przekazywanych każdej gminie (i w Metryczkach dla szkół j.w.).

» W WIERSZU PIERWSZYM mamy wprowadzić wartość opisaną jako: Liczba uczniów * waga

Chodzi tu o sumę wszystkich zadań edukacyjnych związanych z zapisanymi do szkoły uczniami rzeczywistymi (osoby fizyczne), a także z ich konkretnymi potrzebami edukacyjnymi – branymi pod uwagę w Algorytmie MEN.

Na podstawie danych zgłoszonych przez każdą szkołę do SIO Algorytm MEN uwzględnia rzeczywistą liczbę uczniów szkół w gminie. Natomiast wszystkie dodatkowe zadania edukacyjne – w tym uzupełniające zadania szkolne, czy pozaszkolne, wynikające z przypisanych uczniom odpowiednich wag (liczb o wartościach od 0,001 do 9,5), Algorytm przelicza na cząstki uczniów (tzw. przeliczeniowych)

W tym wierszu mamy wpisać sumę tych wszystkich – uczniów rzeczywistych i cząstek uczniów przeliczeniowych (czyli odpowiednich liczb uczniów przemnożonych przez odpowiednie wagi). 

Potrzebne nam dane wyliczymy na podstawie otrzymanej z gminy Metryczki, lub – jeśli znamy specyficzne potrzeby edukacyjne uczniów tej szkoły - skorzystamy z pomocy naszego Kalkulatora dotacji dla szkoły niepublicznej.

(A teraz skorzystaj z dokumentacji na temat kalkulatora cz.1 oraz cz.2 w poniższych ramkach, a po wykonaniu potrzebnych obliczeń kontynuuj obecne wyliczenia)

Kalkulator - część 1

Kalkulator - część 2

Po wypełnieniu formularza Kalkulatora dotacji dla szkoły niepublicznej i dokonaniu potrzebnych nam wyliczeń, wracamy do zakładki DOTACJE naciskając na przycisk Edycja kosztów szkoły.

Jeśli wykonamy wyliczenia w Kalkulatorze… to w ekranie DOTACJE zakładki Szkoła alternatywna pod omawianym wcześniej fragmentem formularza kalkulacyjnego pojawi się teraz interaktywny napis Pobierz dane z Kalkulatora dla szkoły niepublicznej za rok…:

Naciśnięcie go spowoduje wpisanie wyliczeń z ostatniego dostępnego roku w Kalkulatorze… do odpowiednich wierszy wyliczenia DOTACJI dla naszej szkoły niepublicznej. Dane z lat wcześniejszych trzeba przenosić ręcznie.