1 Rodzice dla edukacji – szkoła/przedszkole

Część Matrycy, którą rozwijamy w menu Rodzice dla edukacji przez kliknięcie na pozycję w szkole lub drugą zakładkę w przedszkolu, pozwala na pokazanie wkładu rodziców w edukację dzieci.

Małe szkoły czy przedszkola, zagrożone dziś likwidacją, mają często w swojej historii wielkie zaangażowanie społeczności lokalnej w ich powstanie i funkcjonowanie.

Rodzice, dziadkowie lub pradziadkowie dzisiejszych uczniów w wielu przypadkach pomagali przy budowie budynków szkolnych, remontach i drobniejszych pracach, przekazywali własnego kawałki gruntu pod szkołę, składali darowizny na wspólny cel. Rodzice również dzisiaj ponoszą dobrowolny wkład w funkcjonowanie szkoły i edukację dzieci. W tej części chcemy unaocznić skalę ich pracy i starań na rzecz szkoły czy przedszkola.

Na ekranie Matrycy zobaczymy w obu zakładkach formularze, zaprojektowane do zilustrowania różnorodnego wkładu rodzin w prace na rzecz szkoły/przedszkola. Formularze nie są identyczne – ze względu na specyfikę placówek, ale oba służą do wpisania kwot pieniężnych (jednorazowych lub rocznych) lub policzenia czasu pracy poświęconego szkole/przedszkolu dla dobra dzieci. Jako przykład opisujemy tu tabelę przeznaczoną do policzenia wkładu rodziców dzieci szkolnych:

Proponujemy oszacowanie kosztów ponoszonych przez rodziców danej klasy w przeliczeniu na 1 ucznia.

W celu ułatwienia szacowania kosztów warto wypełnić tabelkę odrębnie dla każdej klasy i po zsumowaniu danej rubryki dla wszystkich klas podzielić wyniki przez liczbę uczniów w szkole (por. tekst ponad wierszem tytułowym tabeli).

W formularzu wyróżniamy trzy grupy wkładów kosztu i pracy rodziców:

  • Koszty indywidualne
  • Wkład pracy dla szkoły i klasy
  • Udział miejscowej społeczności w budowie, rozbudowie czy innych działaniach na rzecz powstania szkoły.

Wszystkie pola są opcjonalne, co oznacza, że nie wszystkie muszą być wypełnione.

Każdy wiersz pozwala wyrazić zaangażowanie rodziców w wymiarze finansowym lub czasu pracy. Można także dodać własne komentarze; formularz jest równocześnie formą ankiety.

Podsumowanie wkładu rodziców na rzecz edukacji własnych dzieci i grupy uczniów, w której ich dzieci się uczą może pozwolić na zobiektywizowanie dyskusji o priorytetach oświaty i przedstawić rolę rodziców, jako ważnych interesariuszach edukacji w gminie.

Pomiń Spis treści

Spis treści

  • 1 Rodzice dla edukacji – szkoła/przedszkole