1 Wprowadzanie danych do tabeli Uwarunkowania finansowe oświaty w gminie...

Szkoły gminne w menu OświataW tym module wprowadzamy wartości poszczególnych rodzajów wydatków oświatowych gminy, by analizować wzajemne relacje tych wydatków.

Pracę rozpoczynamy przez kliknięcie przycisku menu Matrycy Szkoły gminne w menu Oświata.

Analizę Uwarunkowań finansowych oświaty w gminie zaczynamy od wypełnienia tabeli planowanych lub wykonanych wydatków na oświatę. Jako źródło danych do wypełnienia tej tabeli wykorzystamy odpowiednie pozycje z tabeli budżetowej gminy na wybrany rok.

Pracę zaczynamy od wybrania roku, dla którego wprowadzimy dane. W tym celu korzystamy z menu:

menu

1. Struktura tabeli:

Po dokonaniu wyboru roku wprowadzamy dane do tabeli, która ma następujący wygląd:

tabela

W poszczególnych wierszach tabeli wpisujemy dane zaczerpnięte z tych Działów i rozdziałów budżetu gminy, które dotyczą edukacji:

Dział 801 Oświata i wychowanie – całość wydatków
» rozdział 80101 Część wydatków na oświatę i wychowanie, która dotyczy szkół podstawowych
» rozdział 80103 Część wydatków na oświatę i wychowanie, która dotyczy oddziałów przedszkolnych
» rozdział 80104 Część wydatków na oświatę i wychowanie, która dotyczy przedszkoli ogólnodostępnych
» rozdział 80113 Część wydatków na oświatę i wychowanie, która dotyczy dowożenia uczniów
Dział 854 Całość wydatków na edukacyjną opiekę wychowawczą

Wydatki należące do tych kategorii przedstawiamy:

  1. w kwotach łącznych dla danego Działu lub rozdziału, wpisując je w kolumnie Ogółem
  2. w części dotyczącej wydatków bieżących (kolumna Wydatki bieżące). Wydatki bieżące budżetu JST to wydatki budżetowe niebędące wydatkami majątkowymi. Z wydatków tych, w kolejnych kolumnach, wyróżniamy:
    • wynagrodzenia i składki od nich naliczane, które znajdziemy w §§ 401-402; 404-412; 413; 417-418; 478;
    • dotacje, czyli kwoty przekazywane innym niż gmina podmiotom prowadzącym placówki oświatowe.

tabela

Warto tu zwrócić uwagę, że kwoty z pozycji 2a i 2b zawierają się w całości w pozycji 2, choć ich suma nie powinna być równa wydatkom bieżącym na oświatę, bo nie uwzględnia kosztów utrzymania budynków i kosztów prowadzenia szkół oraz części wydatków osobowych.

Tak więc wartość Wydatków bieżących nie może być mniejsza od sumy wydatków na Wynagrodzenia i Dotacje.

Podobnie wartość Wydatków bieżących zawiera się w całości w kwocie wydatków Ogółem. Jeśli w danym roku nie poniesiono wydatków majątkowych, kwoty te mogą być sobie równe. Jeśli zaś takie wydatki miały miejsce, wartość wydatków Ogółem, będzie większa od wartości Wydatków bieżących o kwotę tych wydatków.

Tabela posiada jeszcze dwa wiersze, które zostaną automatycznie wyliczone:

Wiersz czerwony, oznaczony jako Suma ogółem przedstawia dla każdej kolumny sumę wydatków oświatowych, którą uzyskujemy przez dodanie kwoty wydatków na Oświatę i wychowanie do wydatków na Edukacyjną opiekę wychowawczą (Działy: 801 + 854).

Po nasunięciu myszki na ikonę informacji w tym wierszu, wyświetli się komentarz, który nam o tym przypomni.

Informacja

Wiersz fioletowy, u dołu tabeli, oznaczony jako Różnica, przedstawia tę część wydatków oświatowych gminy, która odpowiada zadaniom subwencjonowanym. Liczby te zostaną automatycznie wyliczone przez odjęcie wydatków nieobjętych subwencją (z rozdziałów: 80103, 80104, 80113) od sumy ogółem wydatków gminy na oświatę, przedstawionych w pierwszej części tabeli, w wierszu czerwonym. Wynik tego działania, przedstawiony w kolumnie Wydatki bieżące, może być dalej porównywany z kwotą subwencji oświatowej naliczanej dla JST. Kwoty wydatków sumowanych w kolumnie Wynagrodzenia i składki od nich naliczane odnoszą się do nauczycieli i całego personelu szkół i świetlic gminnych oraz obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół samorządowych – czyli tych, dla których organem prowadzącym jest gmina (JST).

Po nasunięciu myszki na ikonę informacji w wierszu Różnice zobaczymy odpowiedni komentarz.

Informacja

2. Dane wprowadzane do tabeli

Źródłem danych jest plan budżetu lub sprawozdanie z wykonania budżetu gminy zamieszczone na stronie internetowej gminy (BIP). Informuje o tym komentarz wyświetlany po nasunięciu myszką na ikonę informacji w prawym górnym rogu tabeli.

Informacja

 

3. Zapisanie danych

Przed zapamiętaniem danych w Matrycy dobrze jest podać dzień, na który wprowadzane dane były ważne (np. koniec roku finansowego, czy dzień uchwalenia uchwały budżetowej gminy). W tym celu przygotowano pole w lewym górnym rogu tabeli:

stan na dzień

Po wypełnieniu formularza konieczne jest kliknięcie na przycisk Zapisz, aby zapamiętać wprowadzone liczby. Opuszczenie strony bez zapamiętania danych spowoduje ich utratę.

Zapisz

Tuż pod tabelą, jako kwota do porównań znajduje się wartość Subwencji oświatowej wprowadzonej do Matrycy jako składowa Dochodu gminy. Np.:

wartość Subwencji oświatowej