- 1 Sołectwa
Część Matrycy, którą rozwijamy przez kliknięcie na pozycję Sołectwa w menu Społeczność gminy pozwala na pokazanie współpracy władz samorządu gminnego z mieszkańcami wsi.
Współpraca władz samorządu gminnego z sołectwami może mieć bardzo duże znaczenie dla integracji społeczności wokół wspólnych spraw. Gminy, które uchwalają Fundusz sołecki, wprowadzają do praktyki zarządzania gminą budżet partycypacyjny (w zakresie określonym uchwałą).
Dlatego Matryca pozwala na odnotowanie samego faktu podjęcia odpowiedniej uchwały przez radę gminy (co nie jest obowiązkowe) oraz wprowadzenie podstawowych informacji o liczbie sołectw i wielkości funduszu sołeckiego pozostającego w dyspozycji sołectw.
Po wybraniu zakładki Sołectwa zobaczymy formularz, w który wprowadzamy podstawowe liczby charakteryzujące fundusz sołecki w gminie:
UWAGA: Reguły wprowadzania, zapamiętywania i blokowania danych w formularzu są opisane w rozdziale Edycja – wprowadzanie danych, zapamiętywanie i blokowanie. |
W kolumnie zatytułowanej Dochody własne w danym roku, automatycznie pojawią się dane wprowadzone do Matrycy jako składniki Budżetu.
W kolumnie 2-giej zaznaczamy odpowiednie pole wyboru (TAK albo NIE) odpowiadając na zadane w tytule pytanie: Czy gmina wyodrębnia fundusz sołecki?
Do pól z kolumny 3-ciej i 4-tej wpisujemy dane odpowiednie do tytułów kolumn:
Po wprowadzeniu danych w kolumnach 3-ciej i 4-tej i ich zapisaniu, w kolumnie 6 automatycznie pojawi się wyliczenie procentowe: stosunek wielkości uchwalonego Funduszu sołeckiego do wysokości dochodów własnych gminy. Jest to wskaźnik obrazujący procent dochodów gminy pozostających w dyspozycji rady gminy, a przekazanych do dyspozycji sołectw, czyli jest to % budżetu partycypacyjnego.
Jeżeli nasuniemy kursor na ikonę informacji, to pojawi się podpowiedź o źródle decyzji i danych o funduszu sołeckim, np.:
Po wypełnieniu formularza przyciśnijmy Zapisz, aby zapamiętać wprowadzone dane w bazie.
UWAGA: Reguły wprowadzania, zapamiętywania i blokowania danych w formularzu są opisane w rozdziale Edycja – wprowadzanie danych, zapamiętywanie i blokowanie. |
Bardzo dużo informacji na temat funduszy sołeckich można znaleźć w Internecie na stronie funduszesoleckie.pl