3 Opracowanie i wprowadzenie danych niezbędnych do obliczeń

KWOTA POTENCJALNEGO DŁUGU

Potrzebne są nam tu dane obrazujące sytuację w danej gminie. Proponujemy skorzystać z materiałów dostępnych na stronie internetowej http://www.finansewurbanizacji.pl/materialy-do-pobrania. Znajdziemy tam szersze omówienie problemu w pliku Dane o skutkach finansowych obecnych regulacji dla budżetów gmin. Szacunki zobowiązań samorządów będących wynikiem uchwalonych planów. autorstwa architekta inż. Andrzeja Olbrysza.

Danych źródłowych do dalszej analizy dostarczy spis gruntów przewidzianych do wykupienia przez gminę. By je policzyć będziemy musieli:

  1. Sporządzić listę wszystkich uchwalonych planów zagospodarowania dla terenów w gminie;
  2. Sprowadzić aktualne mapy z ewidencji gruntów dla obszarów objętych planami;
  3. Zgromadzić rysunki planów oraz teksty z opisu dotyczące dróg;
  4. Przygotować szkicową mapę gminy z zaznaczonymi drogami powiatowymi;
  5. Przygotować szkicową mapę gminy z cenami ziemi w poszczególnych obszarach;
  6. Sporządzić spis już wypłaconych odszkodowań z informacją o powierzchni przejętego terenu;

Będziemy zajmować się tu tylko drogami gminnymi. Nie będziemy uwzględniać dróg powiatowych i wyższego rzędu. Podobnie nie będziemy uwzględniać dróg dojazdowych, jeśli nie są przeznaczone do wykupu przez gminę.

Osobno dla każdego planu:

  • Na rysunku planu należy zmierzyć skalówką długości zaprojektowanych dróg publicznych (gminnych), a więc przeznaczonych do przejęcia przez gminę. Najlepiej pogrupować te drogi według szerokości: grupa dróg 8 m, 10 m, 12 m itp., po czym policzyć i ich sumaryczną powierzchnię. 
  • Z mapy ewidencji gruntów należy zmierzyć długość dróg będących już we władaniu gminy, następnie pomnożywszy przez szerokość, obliczyć ich sumaryczną powierzchnię (dla danego planu). Te dane można również uzyskać z ewidencji gruntów. 
  • Podobnie do dróg, należy policzyć powierzchnię innych terenów przeznaczonych w planie pod inne funkcje publiczne (inne tereny przewidziane do wykupienia przez gminę np.: pod szkoły, zieleń itp.), jeśli takie zostały przewidziane w planie.
  • Obliczyć, na podstawie pomiarów skalówką, powierzchnie terenów przeznaczonych w danym planie pod zabudowę. (brutto, to znaczy włącznie z przynależnymi drogami).

Praca nad danym planem powinna się zakończyć zestawieniem 5 liczb:

A - Cała powierzchnia terenów pod zabudowę przewidziana w planie;
B - Powierzchnia dróg gminnych wg planu;
C - Powierzchnia dróg już we władaniu gminy (część pozycji B);
D - Powierzchnia innych terenów publicznych do przejęcia przez gminę;
E - Cena ziemi w danym obszarze (jeśli potrzeba należy obszar planu podzielić na mniejsze części o jednakowej cenie).

Wykorzystamy w tym celu następującą tabelę:

.

Wielkości należnych odszkodowań za przejęcie dróg jest wynikiem wzoru: (B-C+D)*E

Otrzymaną w ten sposób wartość wpisujemy w pole edycji danych wiersza Kwota potencjalnego długu będąca podsumowaniem w/w arkusza: omawianej tabeli kalkulatora.

Po wypełnieniu formularza skorzystajmy z przycisku Zapisz, aby zapamiętać dane wprowadzone do Matrycy.

ROCZNY DOCHÓD WŁASNY GMINY

Dane nt. rocznego dochodu własnego gminy jest pobierana automatycznie z części Matrycy, którą rozwijamy przez kliknięcie na pozycję Dochody gminy w menu Budżet, która pozwala na dokonanie analizy struktury dochodów gminy. W celu wprowadzenia danych korzystamy z przedstawionego tam mechanizmu.

LICZBA MIESZKAŃCÓW W GMINIE

Dane nt. liczby mieszkańców w gminie jest pobierana automatycznie z części Matrycy, którą rozwijamy przez kliknięcie na pozycję Dochody gminy w menu Budżet, która pozwala na dokonanie analizy struktury dochodów gminy. W celu wprowadzenia danych korzystamy z przedstawionego w tym miejscu mechanizmu.