3 Wyliczanie dotacji dla szkoły publicznej

3.4 Sposób wyliczenia dotacji dla uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności lub opiniami o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju

Wprowadzenie do SIO informacji z orzeczeń i opinii poradni psychologiczno-pedagogicznych powoduje, że gmina otrzymuje zwiększoną subwencję na realizację zwiększonych zadań edukacyjnych wynikających z niepełnosprawności lub dysfunkcji rozwojowych tych dzieci.

Uwaga: Sposób wyliczenia dotacji dla ucznia niepełnosprawnego w szkole publicznej prowadzonej przez organ inny niż JST nie został precyzyjnie opisany w Ustawie o systemie oświaty, co powoduje, iż jest różnie interpretowany, a dotacje naliczane na kilka sposobów. W Matrycy proponujemy najczęściej stosowany sposób wyliczeń, ze świadomością, że może on nie wszystkich satysfakcjonować. Jeśli zajdzie taka potrzeba, w momencie pozyskania wiarygodnej, innej interpretacji, administrator Matrycy zaktualizuje propozycję wyliczania wysokości dotacji.

Według najczęściej spotykanej praktyki, na tych uczniów jest przekazywana kwota, na którą sumują się: 

  1. Średnia gminna na ucznia” (patrz rozdział Wydatki bieżące w przeliczeniu na jednego ucznia w gminie), 
  2. Część dotacji wynikająca z odpowiednich dla stwierdzonego rodzaju niepełnosprawności wag w algorytmie podziału subwencji. Wagi te mnoży się przez współczynnik korygujący Di dla gminy oraz standard finansowy A

Taki sposób liczenia pozwala na wdrożenie drugiej części zapisu ust.3 z Art.80 Uso, że dotacja dla ucznia szkoły publicznej jest „nie niższa jednak niż kwota przewidziana na jednego ucznia szkoły danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej dla JST”.

Do wyliczenia części dotacji wynikającej z rodzajów w/w dysfunkcji, a w związku z tym z wag przypisanych danym uczniom w algorytmie podziału subwencji, skorzystamy z elementów Kalkulatora dotacji dla szkół niepublicznych, dostępnego przez naciśnięcie przycisku:

Wówczas, dla interesującej nas szkoły, otworzy się strona Edycji danych należąca do Kalkulatora subwencji oświatowej. Mimo różnicy w nazwie mamy tu do czynienia z tym samym kalkulatorem służącym zarówno do obliczenia 1) wartości minimalnej dotacji dla danej szkoły niepublicznej o upr. szk. publ. jak i obliczenia 2) kwoty, która jest naliczana w subwencji oświatowej dla gminy przez Algorytm MEN dla uczniów zgłoszonych w SIO dla tej szkoły.

Skorzystanie z tego mechanizmu pozwoli nam obliczyć kwotę wg Algorytmu MEN dla wszystkich dzieci z orzeczeniami razem.

W otwartym dla danej szkoły arkuszu Kalkulatora subwencji wybieramy rok, dla którego chcemy obliczyć dotację i wpisujemy wartość wskaźnika Di dla naszej gminy w danym roku (tę informację trzeba pozyskać z urzędu gminy).

Z uwagi na to, że interesuje nas tu wyłącznie wyliczenie wartości części dotacji wynikającej z tytułu niepełnosprawności lub potrzeby wczesnego wspomagania rozwoju danego ucznia/ grupy uczniów pomijamy część SOA arkusza.

(w poniższej ramce skorzystaj z dokumentacji na temat Kalkulatora – część 2 – czyli WYLICZANIE DOTACJI NA DZIECI Z ORZECZENIAMI I OPINIAMI), a po wykonaniu potrzebnych działań i kontynuuj rozpoczęte wyliczenia.

Kalkulator – część 2:

Następnym krokiem jest powrót do ekranu DOTACJE w zakładce Szkoła alternatywna przez wciśnięcie przycisku Edycja kosztów szkoły w zakładce Wyliczenie szczegółowe.

Następnie powracamy do Wyliczania dotacji dla szkoły publicznej.