5 Uczniowie i nauczyciele – wykresy, wskaźniki

Ta część matrycy służy do skonfrontowania danych o liczbie uczniów z poziomem zatrudnienia nauczycieli.

By tego dokonać skorzystamy z ZESTAWIENIA ILOŚCI ETATÓW NAUCZYCIELI w placówkach prowadzonych przez samorząd, które przedstawia poniższa tabela:

tabela

Jeżeli dane zostały wprowadzone i zapisane przez kliknięcie na przycisk Zapisz, to poniżej tego formularza pojawi się wykres słupkowy o następującej postaci:

wykres

Wykres ten przedstawia:

Liczbę uczniów przypadających na 1 etat nauczyciela w samorządowych szkołach podstawowych

! Warunkiem niezerowej wartości tego wskaźnika jest wprowadzenie liczby nauczycieli w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę oraz liczby uczniów w tych szkołach (klasy od 1 do 6).

Liczbę uczniów przypadających na 1 etat nauczyciela w samorządowych szkołach gimnazjalnych

! Warunkiem niezerowej wartości tego wskaźnika jest wprowadzenie liczby nauczycieli w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę oraz liczby uczniów w tych szkołach.

Wskaźnik efektywności pokazujący ile szacunkowych subwencji na ucznia potrzeba, żeby sfinansować w ramach subwencji jeden umownie liczony etat nauczyciela w szkołach prowadzonych przez gminę.

UWAGA: Nasunięcie myszki na wybrany wskaźnik pozwala zobaczyć szczegółowe informacje z nim związane.

wykres

Wspomniany powyżej umownie liczony etat liczony jest z danych zagregowanych, publicznie dostępnych, odzwierciedlających organizację etatów w gminie do realizacji nałożonych na JST zadań oświatowych – obejmuje przypadające na każdy etat nauczycielski odpowiednie cząstki wszystkich etatów niepedagogicznych.

Abstrakcyjny przykład liczbowy pokazujący sposób liczenia:

W szkołach samorządowych w gminie mamy 600 uczniów i 60 etatów nauczycieli (w tym 4 dyrektorów) oraz 18 etatów pomocniczych (sprzątanie, drobne naprawy i konserwacje, opalanie szkoły, sekretarz itd.). Oznacza to, że na jeden etat nauczyciela przypada 0,3 etatu pracownika pomocniczego (18 : 60 = 0,3 etatu pracownika pomocniczego).

Powiedzmy też przykładowo, że wynagrodzenia roczne brutto dla całej grupy pracowników to 5.400.000zł.

Natomiast kwota „umownie liczonego etatu nauczyciela to 5.400.000zł : 60 = 90.000 zł rocznie.

Oznacza to, że w tak wyliczonej kwocie zawierają się zarówno średnie wynagrodzenia brutto jednego etatu nauczyciela jak i średnie wynagrodzenia brutto 0,3 etatu pomocniczego. Stąd mówimy o umowności wyliczonej kwoty.

Wyliczamy, że na 1 etat nauczycielski przypada 10 uczniów (600:60=10), a na każdego ucznia przypada 9 tys. zł. rocznie obciążenia wydatkami na wynagrodzenia (5.400.000 : 600=9.000).

Znając średnią subwencję na ucznia w gminie (załóżmy, że wynosi ona 6.000zł rocznie na ucznia) możemy policzyć ilu uczniów potrzeba, żeby taki umowny etat sfinansować?

90.000zł : 6.000zł= 15 (to jest nasz wskaźnik efektywności)

Czyli 15 uczniów przypadających na umowny etat nauczyciela może spowodować zbilansowanie subwencji z wydatkami na wynagrodzenia w tej gminie.

Kontynuując poprzednie obliczenia trzeba stwierdzić, że przeliczając czas pracy nauczycieli wg ramowego planu nauczania w szkołach publicznych otrzymujemy, że potrzebujemy statystycznie średnio około 2 etatów nauczycielskich na klasę (tj. 1,33 dla klas I-III szkół podstawowych, bliżej 2 dla klas IV-VI szkół podstawowych i ponad 2 etaty dla klas gimnazjalnych). Dlatego minimalna liczebność klasy, dla której koszty wynagrodzeń mogłyby być zbilansowane z wielkością subwencji oświatowej byłaby nie mniejsza niż 15x2=30 uczniów (czyli współczynnik efektywności x2).

Matryca oferuje możliwość dokonania wydruku informacji wprowadzonych w formularzach danych. Dokonujemy tego przez kliknięcie na przycisk Drukuj (umieszczony na dole strony). Pozwoli to uzyskać wydruk tabelaryczny wprowadzonych danych.