4 Wydatki oświatowe na ucznia szkół samorządowych

W kolejnej części Matrycy dowiemy się, jak rozkładają się koszty w przeliczeniu na jednego ucznia w gminie. Możemy je analizować po wprowadzeniu liczby uczniów w poszczególnych typach szkół.

Oto poniżej tabela przedstawiająca ZESTAWIENIE LICZBY DZIECI w szkołach gminnych, poszczególnych klasach szkół podstawowych oraz oddziałów przedszkolnych przy szkołach, a także w przedszkolach. Rozróżnienie kolumn zawierających dane liczbowe jest następujące:

  • szkoły prowadzone przez gminę to te, dla których organem prowadzącym jest sama gmina (w innych miejscach, dla uproszczenia nazywamy je szkołami samorządowymi);
  • szkoły dotowane przez gminę to te, które są prowadzone przez osoby prawne inne niż JST lub osobę fizyczną i otrzymują od gminy dotację.

tabela

Jeżeli dane zostały wprowadzone i zapisane przez kliknięcie na przycisk Zapisz, to poniżej tego formularza pojawi się wykres słupkowy w następującej postaci:

wykres

Przedstawia on niżej wymienione wskaźniki:

bordowy Szacunkową subwencję przypadającą na 1 ucznia w szkołach samorządowych gminy (jest to wielkość techniczna, powstała przez podzielenie wartości tej części subwencji oświatowej, która przypada na oświatę samorządową przez liczbę uczniów rzeczywistych w szkołach samorządowych – potrzebna do dalszych wyliczeń wskaźnika efektywności)

! Warunkiem niezerowej wartości wskaźnika jest wprowadzenie kwoty Subwencji oświatowej jako składowej Dochodu gminy.

pomarańczowy Średnie wydatki bieżące na 1 ucznia w szkołach samorządowych gminy (wydatki bieżące to wydatki niemajątkowe – czyli w praktyce właściwie wszystkie wydatki bez inwestycji w budowę i remonty kapitalne obiektów oświatowych oraz bez realizacji działań majątkowych z funduszy unijnych).

! Warunkiem poprawnej wartości wskaźnika jest wprowadzenie składników Wydatków bieżących dla wszystkich wierszy w tabeli wydatków oświatowych na początku otwartej strony (składają się na wartość Różnicy w kolumnie Wydatków bieżących) oraz ilości dzieci w szkołach podstawowych (klasy od 1 do 6) i gimnazjalnych prowadzonych przez gminę.

seledynowy Średnie wydatki na wynagrodzenia przypadające na 1 ucznia w szkołach samorządowych gminy (w porównaniu z poprzednim wskaźnikiem pokazują obciążenie wydatków bieżących na ucznia kwotą wynagrodzeń)

! Warunkiem poprawnej wartości wskaźnika jest wprowadzenie składników Wynagrodzeń i składek dla wszystkich wierszy tabeli wydatków oświatowych na początku strony (składają się na wartość Różnicy w kolumnie Wynagrodzeń) oraz ilości dzieci w szkołach podstawowych (klasy od 1 do 6) i gimnazjalnych prowadzonych przez gminę.

UWAGA: Nasunięcie myszki na wybrany wskaźnik pozwala zobaczyć pełne nazwy i szczegółowe informacje z nim związane.

wykres