2 Analiza procentowa

Wybór rodzaju analizy w zakładce Porównanie gmin następuje po kliknięciu na odpowiedni napis – Analiza procentowa. Zostaje on wyróżniony pogrubieniem czcionki:

analiza procentowa

Po otwarciu wybranej zakładki zobaczymy na pierwszym planie interaktywny wykres słupkowy prezentujący procentowy udział poszczególnych składowych dochodu w wartości całego dochodu gminy.

Poszczególne słupki są odzwierciedleniem struktury dochodu gmin, którą analizowaliśmy w formie wykresów kołowych w zakładce Dochody gminy (patrz opis w ”Wykresy kołowe pod tabelą Dochody gminy…” ).

PROCENTOWY UDZIAŁ SKŁADOWYCH w dochodzie gminy ogółem.

Poniższy – interaktywny - wykres pozwala wybrać do porównania żądaną składową dochodów gmin.

wykres

Wykres domyślnie szereguje gminy według wielkości procentowego udziału Subwencji oświatowej (bordowa część słupka) w dochodzie gminy. Linią czerwoną zaznaczona jest mediana tych wartości spośród zarejestrowanych w Matrycy gmin.

Poniżej zaś, do porównania, wyświetli się wykres pozycjonujący gminy wg wielkości udziału subwencji ogólnej w dochodzie ogółem gmin. Ponieważ subwencją oświatowa jest częścią subwencji ogółem różnica w położeniu gminy w tych 2 wykresach mówi o tym, jak pozaoświatowa część subwencji wpływa na pozycję wybranej gminy.

Klikając na część słupka o kolorze niebieskim zmieniamy uszeregowanie - według wielkości Dochodów z PIT (teraz czerwona linia wyznaczy medianę tych dochodów):

wykres

Zmiana składowej szeregującej gminy przywoła poniżej wykres pozycjonujący gminy wg procentowego udziału Dochodów własnych gminy w dochodzie ogółem:

wykres

Podobnie można poszeregować gminy procentową wielkością dotacji klikając na kolor zielony w słupku:

wykres

kliknij, aby powiększyć

W każdym momencie możemy też wrócić do szeregowania subwencją oświatową, gdy klikniemy na kolor bordo lub różowy.

Pozycja gminy w tych zestawieniach się zmienia.

Słupki obrazujące Dochody gminy są ponumerowane (opis osi poziomej wykresu) porządkując gminy od największego do najmniejszego udziału procentowego wyróżnionej składowej w dochodzie gminy:oś pozioma

Poziomy suwak umieszczony pomiędzy wykresem a legendą, pozwala odnaleźć miejsce, gdzie porównywana gmina znajduje się w szeregu innych gmin:

suwak

Słupek dotyczący porównywanej gminy będzie miał wyraźnie mocniejsze kolory, a wyróżniona składowa Dochodu gminy będzie oznaczona wartością procentową udziału w dochodzie:

wyróżniona składowa dochodu

W POŁOWIE osi poziomej znajduje się mediana, czyli takie miejsce, po którego lewej i prawej stronie znajduje się tyle samo elementów (przy nieparzystej liczbie gmin, mediana będzie w rzeczywistości słupkiem „środkowej” gminy, przy parzystej - medianę reprezentuje dodatkowy , „krótki” słupek sięgający linii mediany). Usytuowanie porównywanej gminy pokazuje, czy procentowy udział wyróżnionej składowej Dochodu gminy jest większy, czy mniejszy od wartości mediany:

mediana

Legenda opisuje kolory, jakimi znaczone są poszczególne składowe dochodu:

UWAGA: Kliknięcie na wybrany, opatrzony kolorowym symbolem opis w legendzie spowoduje wyświetlenie wykresu, ale z pominięciem wybranej w ten sposób składowej dochodu (ikona w legendzie staje się wtedy jasnoszara). Kliknięcie powtórne - przywraca ją. Funkcja ta pozwala na ukrycie dowolnej ilości składowych słupka, co bywa wygodne przy ich omawianiu lub analizowaniu.

Np. po kliknięciu na Pozostałą część subwencji ogólnej, zniknie ta część  z rysowanych słupków:

wykres

Po nasunięciu myszki na wybrany fragment słupka (jak na powyższym obrazie), pojawi się ramka ze szczegółowym opisem, dotyczącym wybranej składowej w konkretnej gminie.

Jeżeli w jakiejś gminie dane wprowadzono błędnie i Dochód ogółem jest większy od sumy składników (Dotacje + Subwencja ogólna + Dochody własne), to odpowiadający tej różnicy fragment jest oznaczony jasnoszarym kolorem i komentowany jako składnik o nazwie Niezgodność dochodów. Np.:

Niezgodność dochodów

PROCENTOWY UDZIAŁ subwencji ogólnej w dochodzie gminy

Porównywane gminy są ponumerowane (opis osi poziomej wykresu) w porządku od największego do najmniejszego udziału procentowego subwencji ogólnej w dochodzie gmin:

gminy ponumerowane

Korzystając z poziomego suwaka umieszczonego pomiędzy wykresem a legendą, należy odnaleźć miejsce, gdzie porównywana gmina znajduje się w szeregu innych gmin.

Słupek przedstawiający wskaźnik dla porównywanej gminy będzie wyróżniony kolorem malinowym/różowym. Będzie też oznaczony wartością procentową tej składowej dochodu.

W POŁOWIE osi poziomej znajduje się mediana, czyli takie miejsce, po którego lewej i prawej stronie znajduje się tyle samo elementów. Usytuowanie porównywanej gminy pokazuje, czy procentowy udział subwencji ogólnej mieści się wśród połowy gmin o większej czy mniejszej wartości w porównaniu z wartością mediany.

Legenda nazywa wyświetlaną składową dochodu.

składowa dochodu

UWAGA: Po nasunięciu myszki na wybrany słupek(jak w poniższym przykładzie) pojawi się ramka ze szczegółami dotyczącymi Subwencji ogólnej w określonej gminie:

szczegóły

Analogicznie możemy poruszać się po wykresach dotyczących Dochodów własnych gmin lub Dotacji dla gmin.