3 Wyliczanie dotacji dla szkoły publicznej

W tym module wyliczamy wartość dotacji dla szkół publicznych (podstawowej lub gimnazjalnej) prowadzonych przez organ inny niż JST . Proponowana procedura obliczeń wymaga dostępu do szczegółowych danych na temat wydatków gminy związanych z poszczególnymi typami i rodzajami szkół. Obliczenia te bazują na danych Urzędu gminy.

W szkole publicznej prowadzonej przez organ inny niż JST, zgodnie z zapisem Art.80 ust 3. ustawy o systemie oświaty, dotacja nie może być niższa niż część subwencji oświatowej dla gminy naliczona na dzieci do tej szkoły przypisane (zgłoszone do SIO we wrześniu/październiku roku bezpośrednio poprzedzającego rok udzielenia dotacji).

Kwota, którą wyliczymy dla dzieci z tej szkoły w Algorytmie MEN za pomocą Kalkulatora dotacji dla szkoły niepublicznej (przycisk w prawym dolnym rogu formularza opisany w rozdziale o takim samym tytule) wyznacza więc minimalną możliwą dotację dla szkoły.

Ale art. 80 ust.3 Ustawy o systemie oświaty (Uso) mówi jednocześnie o tym, że dotacja jest przyznawana „….w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w szkołach tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego”. Ta „średnia” wydatków bieżących dotyczy wszystkich dzieci, dla których nie ma stwierdzonych dodatkowych potrzeb edukacyjnych – określanych orzeczeniami czy opiniami uprawnionych poradni.

Żeby wyliczyć wysokość dotacji musimy wprowadzić odpowiednie dane do tej części formularza, która jest widoczna poniżej.

W przedstawionym wyżej formularzu – pierwsze dwa wiersze dotyczą dzieci bez orzeczeń i opinii, a trzeci i czwarty dotyczą dzieci posiadających takie orzeczenia/opinie.

W WIERSZU PIERWSZYM powinniśmy wprowadzić łączną liczbę dzieci w naszej szkole nie posiadających w/w orzeczeń i opinii.

W WIERSZU DRUGIM powinniśmy wprowadzić „średnią gminną na ucznia” (w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w szkołach tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego).

Dane te możemy wprowadzić w widocznym tu formularzu ręcznie, na podstawie informacji otrzymanych z gminy lub wyliczyć je (również we współpracy z gminą) w zakładce Wyliczanie dotacji dla szkoły publicznej – przycisk prowadzący do niej znajduje się w lewym dolnym rogu formularza (patrz: ilustracja powyżej).