7 PRACA Z KALKULATOREM – prezentacja wprowadzonych danych i obliczeń – WYLICZENIE SZCZEGÓŁOWE

Druga opcja, Wyliczenie szczegółowe, przedstawia obliczenia subwencji wraz z wypełnionymi formularzami SOA, SOB i SOC, ale tylko z wierszami przez nas wypełnionymi.

Układ kolumn tabeli w obu opcjach prezentacji jest zbliżony, ale rozkład graficzny jest bardziej czytelny w związku ze zmniejszeniem zawartości tekstowej. W nagłówku strony wyświetlone są dwie liczby: Standard finansowy A (jednolity dla całego kraju) oraz Wskaźnik korygujący Di (specyficzny dla każdej gminy).

W pierwszej kolumnie z lewej strony mamy symbol części subwencji lub wagi…

W kolumnie oznaczonej etykietą 1 – jest podana liczba uczniów zwiększona o odpowiedni procent (4,7% dla 2012r. i 2.9% dla 2013r.)

W kolumnie oznaczonej etykietą 2 – Suma iloczynów liczby uczniów razy waga (Pi) której dotyczą, czyli wielkość zadań edukacyjnych przypisana do danych uczniów w gminie

W kolumnie oznaczonej etykietą 3 - Suma iloczynów=- liczby uczniów i dotyczacych ich wag przez finansowy standard A, daje kwotę subwencji dla gminy w zł, jaką otrzymałaby gmina bez uwzglednienia korekty współczynnikiem Di zależnym od struktury awansu zawodowego nauczycieli w gminie. Przez porównanie tej wartości z wartoścą w ostatniej kolumnie zobaczymy jaki wpływ na otrzymaną dotację dla gminy ma struktura awansu zawodowego nauczycieli szkół samorządowych.

Kolumna oznaczona etykietą 3 odróżnia wersję WYLICZENIE SZCZEGÓŁOWE od WYLICZENIA PEŁNEGO

W kolumnie oznaczonej etykietą 4 - Suma iloczynów: liczby uczniów, wagi i wskaźnika Di to tzw. liczba uczniów przeliczeniowych ogółem, wg, której obliczana jest subwencja dla gminy. 

W kolumnie oznaczonej etykietą 5 - W wierszach obliczone są kwoty w zł jakie składają się na subwencję dla gminy wg. poszczególnych pozycji (wierszy). Kwoty te są równoważne z wpisanymi do prawej skrajnej kolumny Kwota razem w zakładce Wyliczenie pełne 

Wysokość wyliczonej dotacji odczytujemy - z ostatniego (dolnego) wiersza i ostatniej (prawej)kolumny formularza jak na przykładzie poniżej - suma SOA + SOB + SOC.

Dane o części subwencji przeznaczonej na dodatkowe potrzeby edukacyjne uczniów z niepełnosprawnościami lub wymagających wczesnego wspomagania rozwoju odczytujemy z wierszy odpowiadających danym potrzebom edukacyjnym w Części uzupełniającej na realizację zadań szkolnych (SOB) oraz w Części na realizację zadań pozaszkolnych (SOC) ( w linii poziomych, przykładowych strzałek).

Uwaga: Liczbę uczniów przeliczeniowych *waga odczytamy w wierszu ostatnim – sumującym wyliczenia z kolumny o tej nazwie ( trzecia od lewej kolumna w nagłówku).