3 FORMULARZ KALKULATORA - wprowadzanie danych

Na pasku wyboru wybieramy przycisk Edycja danych (tekst zostanie wyróżniony pogrubioną czcionką). Spowoduje to wyświetlenie formularza przygotowanego do wprowadzania danych. W nagłówku formularza znajdziemy tekst:

Poniżej nagłówka zobaczymy pole, w które należy wpisać Wskaźnik korygujący Di:

Wskaźnik korygujący Di jest wyliczany indywidualnie dla każdej gminy. Uwzględnia on strukturę płac wśród nauczycieli w szkołach samorządowych, z uwzględnieniem zwiększonych wydatków z tytułu zatrudnienia nauczycieli na terenach wiejskich i w miastach do 5000 mieszkańców. Metryczka subwencji, którą otrzymuje każda gmina, zawiera wartość Di na dany rok, a także wszystkie wartości składowych do wyliczenia tego współczynnika. Zakładka do samodzielnego wyliczenia Di przez gminę opisana jest w dalszej części niniejszej instrukcji.

UWAGA: Po wprowadzeniu liczb do każdego formularza trzeba je zapisać przez kliknięcie na przycisk Zapisz. Opuszczenie strony bez zapisania danych oznacza ich utratę.

Algorytm obliczeń wymaga wprowadzenia liczby uczniów w wierszach formularza, który się składa z następujących trzech elementów:

  1. Część bazowa na realizację zadań szkolnych (SOA)
  2. Część uzupełniająca na realizację zadań szkolnych (SOB)
  3. Cześć na realizację zadań pozaszkolnych (SOC)

Każdą z tych części będziemy tu omawiać osobno.

1/ Część bazowa na realizację zadań szkolnych (SOA): 

a) Formularz ten służy do obliczenia podstawowej kwoty subwencji związanej z rzeczywistą liczbą uczniów.

W formularzu są wiersze, które dotyczą poszczególnych kategorii: 

  • Sa – dotyczy uczniów szkół dziennych – czyli m.in. szkół gminnych, w których realizowany jest obowiązek szkolny (podstawowych i gimnazjalnych);
  • Sb – dotyczy liczby uczniów szkół publicznych dla dorosłych;
  • Sc – dotyczy liczby uczniów niepublicznych szkół dla dorosłych.

b) W formularzu są wydzielone 4 kolumny (takie same we wszystkich 3 częściach formularza).:

  • OPIS – przedstawia symbol danej kategorii oraz słowne określenie jakich uczniów bierzemy w danym wierszu pod uwagę; 
  • WAGA – wskazanie jaką część kwoty bazowej system przypisze na ucznia spełniającego dany warunek w danym roku (wartości od 0,001 do 9,5).; 
  • LICZBA UCZNIÓW OGÓŁEM – służy do wpisania liczby uczniów spełniających dany warunek, 
  • LICZBA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ LICZBA UCZNIÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH SZKÓŁ MUZYCZNYCH I STOPNIA – ta kolumna służy do wpisania liczby uczniów (o której mowa w treści nagłówka) w związku z koniecznością przeliczenia i odpowiedniego zwiększenia ich liczebności ( Algorytm MEN zwiększa tę liczebność w roku 2012 o 4,7% i o 2,9% w roku 2013). Wynika to ze zwiększenia kwot w Algorytmie roku 2012 i 2013 na przygotowanie szkół podstawowych na przyjęcie 6-latków, w związku z obniżeniem wieku szkolnego..
UWAGA: Jeżeli kalkulujemy dotację tylko dla szkoły podstawowej (lub podstawowej muzycznej) będziemy wpisywać tę samą liczbę uczniów fizycznych (klas I-VI) w oba sąsiadujące ze sobą pola w przedostatniej i ostatniej kolumnie. 
Wpisywanie wyłącznie uczniów gimnazjów wymaga wpisania w ostatniej kolumnie zera;
a wpisywanie łącznie wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w gminie w kolumnie przedostatniej wymaga, by w ostatniej wpisać wyłącznie uczniów szkół podstawowych i podstawowych muzycznych.

System przeliczy odpowiednio (dla lat 2012 i 2013) zwiększenie liczby uczniów rzeczywistych zgodnie z Algorytmem MEN. Po tym wyliczeniu – jeśli dotyczy poziomu szkół podstawowych - liczba uczniów będzie liczbą z częścią ułamkową po przecinku.